Instal-Therm ul. Staszowska 58, 28-230 Połaniec
biuro@instal-therm.pl
793 202 702

Pompy Ciepła

Ziemna pompa ciepła (pompa typu solanka-woda) – taka pompa pobiera ciepło zakumulowane pod ziemią, gdzie na około 15m temperatura stale wynosi mniej więcej około 10 ⁰C. Pompy ziemia-powietrze możemy podzielić na głębinowe, oparte na sondach pionowych i powierzchniowe, oparte na kolektorach poziomych. W obydwu przypadkachrury wypełnione są mieszanką wody z glikolem, określanej potocznie jako solanka. Odwierty w pomie głębinowej przeprowadza się na głębokości 80-150m , natomiast w przypadku pompy powierzchniowej rury układa się spiralnie bądź płasko na głębokości 1,5-2 m pod powierzchnią ziemi.

Powietrzna pompa ciepła (pompa typu powietrze-woda) – działa przy użyciu wymiennika lamelowego, jest najtańsza i najłatwiejsza w montażu. Ciepło jest wdmuchiwane do pomieszczenia poprzez nawiewy podobne do klimatyzacji lub przekazywane od instalacji wodnej. Minus  takiej pompy to fakt iż poniżej -10⁰C pompa działa tylko z dodatkową grzałką elektryczną lub całkowicie musi być zastąpiona przez inne źródło grzewcze czyli piec na paliwo stałe.

Pompa ciepła typu woda-woda– dolne źródło tej pompy to woda gruntowa. Ciepło uzyskuje się przy pomocy systemu studni, gdzie jedna z nich to zbiornik wody ciepłej, a pozostałe mają za zadanie magazynować wodę schłodzoną. Aby taka instalacja była możliwa wody gruntowe na terenie instalacji muszą być na wysokości od 6 do 30 m w głąb ziemi.